Strona główna Aktualności 2012/2013 Piękna szkoła humanitarna
2013-06-24

Piękna szkoła humanitarna

Pomoc innym, znajdującym się w trudniejszej od nas sytuacji jest możliwa nawet, kiedy dzielą nas tysiące kilometrów. Dowiedli tego wolontariusze Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim.

W roku szkolnym 2012/2013 w szkole przeprowadziliśmy we współpracy z Polską Akcją Humanitarną projekt dotyczący stylu życia mieszkańców najmłodszego państwa świata – Sudanu Południowego. Poprzez liczne przedsięwzięcia organizowane w szkole oraz na terenie miasta zapoznawaliśmy zarówno dzieci, jak i dorosłych z tym tematem oraz zachęcaliśmy do oszczędzania wody oraz właściwego gospodarowania żywnością. Przeprowadziliśmy zajęcia w przedszkolach i szkołach podstawowych, zorganizowaliśmy gry miejskie oraz wystawę usytuowaną w różnych punktach Mińska, kiermasz charytatywny. Ponad czterdziestu wolontariuszy czynnie włączyło się w prowadzone działania. Podzieleni na mniejsze grupy współpracujące pod kierunkiem opiekunów – p. Joanny Stosio i p. Beaty Chromińskiej- z pomocą liderów z liceum, gimnazjaliści uczyli się odpowiedzialności, a przede wszystkim zdobywając wiedzę o globalnych powiązaniach w wymiarze kulturowym, społecznym, ekonomicznym i ekologicznym, zwiększyli swoją świadomość zachodzących w świecie procesów oraz roli, jaką oni sami w nich pełnią.

Udział w projekcie będącym częścią akcji „Aktywne szkoły na rzecz globalnej odpowiedzialności”, zaowocował uzyskaniem przez Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim tytułu „Szkoły Humanitarnej”. Wyróżnienie to cieszy nas, ponieważ w tym roku tylko kilkanaście szkół z całej Polski zostało nim nagrodzone, w naszym mieście mogła się nim poszczycić dotychczas tylko jedna placówka - Salezjańskie Liceum i Gimnazjum. Otrzymany tytuł zobowiązuje nas do dalszego działania, zapewniamy więc, że nie spoczniemy na laurach, naszą wiedzę i zdobyte doświadczenie wykorzystamy w przyszłości. Pomaganie to przecież nasza pasja!

wolontariuszka GiLo im. Polskiej Macierzy Szkolnej
Aneta Araźna