Strona główna Aktualności 2015/2016 2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza
2016-06-28

2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza

Wystawa

„2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza”

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Uchwałą z dnia 22 grudnia 2015r. ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

„W 170. rocznicę urodzin oraz 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, mając na uwadze zasługi dla Narodu i nieoceniony udział w dziele odrodzenia  Polski, czci jego pamięć i postanawia ustanowić rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.”

Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak, który otrzymał Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.

Biblioteka Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim włączyła się w uroczyste obchody Roku Sienkiewicza organizując wystawę poświęconą Wielkiemu Polakowi, laureatowi literackiej Nagrody Nobla.

Wystawa wyeksponowana jest na 9 stolikach i na 4 stelażach. Materiały prezentowane na stolikach podzielone są tematycznie: materiały informacyjne (encyklopedie, słowniki, leksykony, poradniki); materiały biograficzne i monograficzne (dotyczące autora, genealogii Jego Rodziny), materiały poświęcone opracowaniu twórczości: historia literatury polskiej i krytyka literacka – łącznie 55 egzemplarzy. Oprócz krytycznego opracowania twórczości znajdziemy tu informacje dotyczące między innymi: roli Sienkiewicza w literaturze polskiej i światowej.

Integralną częścią wystawy jest wyeksponowana twórczość laureata Nagrody Nobla – 68 egzemplarzy. Na wystawie przedstawiono różne wydania książek, od pierwodruków po wydanie jubileuszowe „Trylogii”.

Materiały na stelażach pogrupowane są w obrębie następujących tematów:

1. 1.     Tytuł wystawy: „2016 – Rokiem Henryka Sienkiewicza”,
  2. 2.     „Galeria portretów...”,
  3. 3.     „Są takie miejsca...”,
  4. 4.     „Kalendarium...”.

Na pierwszym stelażu znalazł się tytuł wystawy „2016 – Rokiem Henryka Sienkiewicza”, portret autora, logo roku oraz Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 22 grudnia 2015r. w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

Na drugim stelażu „Galeria portretów…” znajdą Państwo między innymi drzewo genealogiczne rodziny Sienkiewicza, zdjęcia dzidków autora „Trylogii”, portrety Henryka z różnych okresów Jego życia, zdjęcia trzech żon pisarza, dzieci: Henryka Józefa i Jadwigi oraz zdjęcia rodzinne.

Ekspozycja trzecia „Są takie miejsca…” przedstawia miejsca bliskie sercu Wielkiego Polaka, począwszy od Woli Okrzejskiej, miejsca urodzenia a skończywszy na Oblęgorku – pałacu, darze narodu polskiego dla pisarza. Tu znajdą Państwo informacje o kopcu, który społeczeństwo polskie i Polonia usypali w Okrzei w hołdzie pisarzowi, laureatowi Nagrody Nobla. Kolekcję uzupełniają przykładowe pomniki w Warszawie w Łazienkach i w Sopocie. Dopełnieniem ekspozycji są zdjęcia katedry św. Jana w Warszawie i sarkofagu w podziemiach katedry, gdzie w 1924 roku spoczęły prochy autora „Quo vadis?” sprowadzone z Vevey w Szwajcarii, gdzie został pochowany.

Na czwartym stelażu „Kalendarium…” wyeksponowano „Kalendarium życia i twórczości Henryka Sienkiewicza”. Przedstawiono również twórczość zasłużonego pisarza z podziałem na: nowele, powieści i inne utwory z podanymi datami ich powstania a także ekranizacje dzieł, również z datami ich sfilmowania. Ekspozycję dopełniają: kopia dyplomu Nagrody Nobla z ryciną noblisty a także piękny medal wydany w 1996r. w Woli Okrzejskiej z popiersiem Sienkiewicza i tytułami jego najważniejszych dzieł, ponadto monety wydane z różnych okazji.

Niewątpliwie  perełkami wystawy są: „Tygodniki Ilustrowane” z lat: 1892, 1897, 1898. W „Tygodniku Ilustrowanym” z 1892 r. znajdziemy m.in. pierwodruk „Listów z Afryki” z przepięknymi rycinami, które nigdy nie znalazły się w wydaniach książkowych. „Tygodnik Ilustrowany” z 1897r. zawiera m.in. pierwodruk „Krzyżaków” cz. III, ryciny do „Szkiców węglem”, „Bartka Zwycięzcy” i „Hani”, zdjęcie Henryka Sienkiewicza z dziećmi. Zaś w „Tygodniku Ilustrowanym” z  1898r. znajdziemy pierwodruk „Krzyżaków” cz. V i VI a także popiersie autora, ilustracje do „Quo vadis?”, dyplom honorowy ofiarowany Sienkiewiczowi przez Warszawskie Towarzystwo Cyklistów i inne.

Na wystawie wyeksponowano nie tylko książki, ale  również czasopisma, artykuły z czasopism, foldery, karty pocztowe ze zdjęciami z ekranizacji Jego twórczości.

Materiały wyeksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów biblioteki i księgozbioru prywatnego p. Zofii Wróblewskiej. Pomysłodawczynią i organizatorką wystawy jest p. Zofia Wróblewska. Wystawę można zwiedzać od 21 marca 2016 roku zarówno indywidualnie jak i zbiorowo na lekcjach pod opieką nauczycieli. Prezentacji wystawy dokonuje jej autorka.

W związku z realizacją projektu edukacyjnego „2016 – Rokiem Henryka Sienkiewicza” młodzież Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim włączyła się w uroczyste obchody Roku Henryka Sienkiewicza spełniając swój obywatelski i patriotyczny obowiązek. Jest to tym bardziej istotne, iż Henryk Sienkiewicz był aktywnym działaczem i honorowym prezesem Polskiej Macierzy Szkolnej.

Opracowała Zofia Wróblewska