Strona główna Aktualności 2017/2018 Projekt „Grenzenlos” (Bez granic)
2018-01-31

Projekt „Grenzenlos” (Bez granic)

Projekt „Grenzenlos” (Bez granic) to międzynarodowy projekt Instytutu Goethego kierowany do młodzieży w wieku 14-17 lat uczącej się języka niemieckiego bądź mieszkającej w Niemczech.

W pierwszym półroczu w ramach tego projektu grupa języka niemieckiego klas pierwszych p. Ewy Tkaczyk-Ośko wzięła udział w wirtualnym kursie gotowania Virtueller Kochkurs. Każda grupa z Polski, Czech, Węgier i Tunezji otrzymała taką samą listę podstawowych produktów spożywczych, z których należało przygotować typową dla danego kraju potrawę. Sam przepis i proces przygotowania trzeba było udokumentować w formie filmu lub prezentacji multimedialnej, które będą udostępnione na wspólnej platformie. Oczywiście, zarówno w grupie, jak i z młodzieżą z innych państw porozumiewaliśmy się w języku niemieckim.

Na lekcje podsumowujące nasz projekt zaprosiliśmy w czwartek 11 stycznia Panią Dyrektor Joannę Papińską. Wspólnie oglądaliśmy filmy z naszego gotowania oraz próbowaliśmy dań kuchni tunezyjskiej, czeskiej i węgierskiej, które przyrządziliśmy na podstawie prezentacji innych uczestników projektu.

Udział w projekcie bardzo nam się podobał. Mogliśmy nie tylko podszlifować swoje umiejętności językowe, ale także kulinarne. Zauważyliśmy, że młodzi ludzie w innych krajach są do nas bardzo podobni, podobnie się ubierają, robią zakupy w tych samych sklepach. Okazało się, że z tych samych składników można wyczarować pyszne smakołyki, jednak w zależności od szerokości geograficznej bardzo się one od siebie różnią.