Naszą misją jest tworzenie szkoły bezpiecznej i przyjaznej,
która umożliwia wykształcenie absolwentów wyposażonych w niezbędną wiedzę.
Swoją wiedzą, kulturą osobistą i umiejętnościami będziesz razem z nami,
tworzył piękną historię naszej szkoły i swojego życia.
Piękna przyszłość dla każdego
Strona główna Aktualności 2017/2018 Przyjaciółka naszej szkoły
2018-06-27

Przyjaciółka naszej szkoły

                7 czerwca 2018 r. zmarła śp. Barbara Wachowicz określana mianem „Pisarki Losu Polskiego”.

                Barbara Wachowicz jest autorką wielu książek biograficznych, wystaw, spektakli poświęconych Wielkim Polakom takim jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin, Tadeusz Kościuszko, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, a także cyklu „Wierna Rzeka Harcerstwa” poświęconego najsławniejszym Harcerzom Polskim. Pani Barbara Wachowicz za swój wyjątkowy dar przekazywania młodzieży skarbów narodowego dziedzictwa została odznaczona dziesiątkami nagród, medali, dyplomów.

                Uroczystości pogrzebowe odbyły się 15 czerwca 2018 r. o godzinie 13.00 w kaplicy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.  W ostatniej drodze  Barbarze Wachowicz towarzyszyły liczne poczty sztandarowe Drużyn Harcerskich, które zjechały z całej Polski, poczty sztandarowe z zaprzyjaźnionych szkół, ale również przedstawiciele władz samorządowych z miejscowości bliskich sercu Wielkiej Polki.  Pani Barbara Wachowicz spoczęła w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 

                W uroczystościach pogrzebowych wzięła udział delegacja młodzieży z pocztem sztandarowym z Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim pod opieką Zofii Wróblewskiej i Joanny Olesiejuk.

                 Pani Barbara Wachowicz była bliska Naszej Szkole, odwiedziła ją trzykrotnie, spotykając się z młodzieżą. Pierwsze odbyło się 30 marca 2006 roku. Towarzyszyło mu hasło: "Kto Cię będzie Polsko kochał? " i było poświęcone obrońcom Ojczystych Szańców, wśród nich współtwórcy Polskiej Macierzy Szkolnej.  Kolejny raz mogliśmy wysłuchać pisarki 24 października 2010 roku, gdy opowiadała o twórczości Fryderyka Chopina w ramach obchodów "Roku Fryderyka Chopina 2010". Spotkanie przebiegało pod hasłem "Sercem Polak". Ostatni raz podziwialiśmy Wielką Polkę 11 grudnia 2014 r. Jej opowieść o Stefanie Żeromskim "Bądź pozdrowiona przenajdroższa ziemio nasza" przyciągnęła wielu słuchaczy. 

Cześć Jej Pamięci!!!

Zofia Wróblewska

wróć
Biuletyn informacji publicznej
Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące
im. Polskiej Macierzy Szkolnej


05-300 Mińsk Mazowiecki
ul. Piękna 7a

tel./fax: 25 758 51 02
e-mail: lo1pms@lo1pms.pol.pl
animativ.pl