Swoją wiedzą, kulturą osobistą i umiejętnościami będziesz razam z nami,
Największą przyjemnością w życiu jest zrobić coś,
o czym ludzie mówią, że jest niemożliwe. Walter Bagehot
Strona główna O szkole Biblioteka Jesteśmy razem
2013-10-19

Jesteśmy razem

2 października 2013r.  chętni uczniowie z klas pierwszych liceum wraz z p. Magdaleną Grudzińską wybrali się do Treblinki na uroczystość ku czci pamięci pomordowanych w miejscowym obozie zagłady. Zgromadzili się tam przedstawiciele władz Polski i Izraela, samorządowcy oraz młodzież. Inicjatorem uroczystości był wojewoda mazowiecki we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich, miastem i gminą Kosów Lacki oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Przed rozpoczęciem części głównej w szkołach w Kosowie Lackim, jak również Małkini Górnej uczniowie z Polski i Izraela uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych, które przybliżyły im współczesną kulturę i historię obu krajów. Uroczystość pod pomnikiem na terenie obozu w Treblince rozpoczęła się  minutą ciszy. Po jej upływie Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Stołecznej Policji odtworzyła hymny państwowe Izraela i Polski. Następnie zapalono sześć symbolicznych zniczy, stanowiących przypomnienie 6 milionów ofiar Zagłady. Szczególnym gościem uroczystości był Samuel Willenberg, ostatni żyjący uczestnik buntu w obozie.

Zarówno część główna, jak i zajęcia ją poprzedzające pozwoliły zawrzeć nowe znajomości i zbliżyć do siebie młodzież obu krajów.