Swoją wiedzą, kulturą osobistą i umiejętnościami będziesz razam z nami,
tworzył piękną historię naszej szkoły i swojego życia.
Największą przyjemnością w życiu jest zrobić coś,
o czym ludzie mówią, że jest niemożliwe. Walter Bagehot
Piękna przyszłość dla każdego
Strona główna O szkole Biblioteka Nowości

Nowości w bibliotece szkolnej

Cuda świata

Ewa Chabińska-Ilchanka

Książka Cuda świata prezentuje kilkadziesiąt malowniczych i zachwycających miejsc na świecie. Wyjątkowym zdjęciom towarzyszą przystępny opis oraz ciekawostki.

Sentymentalna Ukraina

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Album "Sentymentalna Ukraina" to wyprawa na Kresy byłej Rzeczypospolitej, zaproszenie na wędrówkę po czterech krainach historycznych: bukowinie z Pokuciem, Galicji Wschodniej, Podolu i Wołyniu. Autorzy, odkrywając nawet w zupełnie niespodziewanych miejscach fascynujące ślady polskości,...

Zamki pałace dwory w Polsce

Marek Gaworski 

Publikacja przedstawia przeszło 400 obiektów, od szeroko znanych rezydencji możnych rodów po niemal zapomniane dworki szlacheckie, często położone z dala od głównych szlaków. Wielkim atutem są fotografie autora pokazujące aktualny stan tych zabytków

Mińsk Mazowiecki – jedno miasto? Studium historyczno-urbanistyczne Mińska Mazowieckiego i Sendomierza

Alicja Lutostańska

Książka zawiera dwa teksty mające charakter studiów historyczno-urbanistycznych, które poświęcone są zmianom, jakie zaszły w naszym mieście w XV i XIX wieku. Autorka omawia w nich rozwój urbanistyczny dwóch miast – Mińska i Sendomierza. Zawiera również wiele unikalnych, dotychczas niepublikowanych zdjęć, planów oraz map Mińska.

Historia parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim

Lilla Małgorzata Kłos

W prezentowanej książce autorka przybliża dzieje najstarszej mińskiej parafii zasłużonej dla rozwoju miasta i jego najbliższych okolic.

Książka twarzy

Marek Bieńczyk

Zbiór esejów nagrodzony Nagrodą Literacką Nike 2012 - najbardziej prestiżowym wyróżnieniem literackim w Polsce.

Wśród bohaterów są m.in.: pisarze czy słynni aktorzy. Bieńczyk sypie anegdotami, opowiada o wiosłowaniu na Łotwie i wampirach melancholicznych, o języku zakochanych, stadzie malowanych tramwajów i mnóstwie innych rzeczy, które coś dla niego znaczą w lekkim, i zarazem wyrafinowanym stylu.

Irena

Małgorzata Kalicińska, Barbara Grabowska

Trzy kobiety: Dorota, Jagna i Irena. Dorota - mama, wiek 53+. Niezbyt zaradna życiowo, trochę eko, trochę hippie, bałaganiara. Jagna - córka, wiek 27+, bardzo zaradna pracowniczka korporacji. Irena - „babka" przyszywana ciotka Doroty, świeża wdowa.

Powieść błyskotliwa i przejmująca. Debiut duetu Kalicińska & Grabowska wypada znakomicie.

Lilka

Małgorzata Kalicińska

"Lilka" to z pozoru prosta opowieść z życia wzięta. Bohaterką książki jest Marianna Roszkowska - kobieta po pięćdziesiątce, dziennikarka w redakcji poczytnego, kolorowego czasopisma dla pań. Pewnego dnia mąż oznajmia jej, że odchodzi. Ta wiadomość spada na nią jak grom z jasnego nieba.

Nadszedł czas, w którym musi spojrzeć na siebie w zupełnie nowym świetle. Z perspektywy lat zaczyna głębiej przypatrywać się swojemu życiu. Kogo kochała, kto kochał ją? Ile dobra, a ile zła zaznała?

Houston, mamy problem

Katarzyna Grochola

Bohaterem powieści jest sympatyczny i błyskotliwy trzydziestodwulatek, który znalazł się na tzw. życiowym zakręcie…

Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich

Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Niezapomniana podróż do dziewiętnastowiecznej Francji, opowieść o niezwykłej kobiecie: malarce, emancypantce, skandalistce. O jej pasji, pragnieniach, romansach

Drzazga

Ewa Nowak 

Powieść z serii miętowej, poruszającej kwestie ważne dla młodych ludzi - pierwsze miłości, przyjaźnie, problemy z rodzicami, konflikty w szkole. Autorka porusza w tejże serii różne aspekty życia codziennego i - co najważniejsze - pokazuje jak sobie z nimi poradzić.

Moment niedźwiedzia

Olga Tokarczuk

" Balansując na granicy literackiej mitologii i krytycznej eseistyki, Olga Tokarczuk opowiada nam o ciele, seksualności i śmierci, o uwikłaniu w płeć i uwiedzeniu darkroomem. O Michelu Faberze i Matriksie. A także o swoich podróżach, mapach lęków i lądów, ulicach Amsterdamu i horyzoncie Masywu Ślęży ".

Kinga Dunin, fragment wstępu

Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej

Joanna Szczęsna, Anna Bikont

Pamiątkowe rupiecie są pierwszą pełną biografią Noblistki, gruntownie uzupełnioną w stosunku do wydania, które ukazało się po Nagrodzie Nobla. Autorki dopisały historię burzliwych i bujnych ostatnich piętnastu lat życia Poetki. Dotarły do wielu nieznanych dotąd szczegółów z jej życia, wzbogaciły niepublikowanymi nigdzie fotografiami.

Setna rocznica urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego w prasie warszawskiej

Krzysztof Stępnik

Problematyka książki należy do kilku dziedzin humanistyki, przede wszystkim do historii literatury/literaturoznawstwa, historii prasy/prasoznawstwa, historii kultury, historii i socjologii, przeto zainteresuje nie tylko wąskie grono badaczy twórczości Kraszewskiego, ale po prostu humanistów.

Świat słowiański Starej baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego

Wioleta A. Wenerska

W analizach i interpretacjach wyraźnie zaznacza się perspektywa badawcza literaturoznawcy i jego głębokie czytanie powieści, zmierzające do deszyfracji prawidłowości i mechanizmów kodowania znaczeń paralelnych dla życia człowieka i natury (...) To przystępna i ciekawa pozycja, zasługująca na uznanie i zauważenie.

Biuletyn informacji publicznej
Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące
im. Polskiej Macierzy Szkolnej


05-300 Mińsk Mazowiecki
ul. Piękna 7a

tel./fax: 25 758 51 02
e-mail: lo1pms@lo1pms.pol.pl
animativ.pl