Swoją wiedzą, kulturą osobistą i umiejętnościami będziesz razam z nami,
tworzył piękną historię naszej szkoły i swojego życia.
Największą przyjemnością w życiu jest zrobić coś,
o czym ludzie mówią, że jest niemożliwe. Walter Bagehot
Piękna przyszłość dla każdego
Strona główna O szkole Biblioteka Wystawa "2012 - rok J. I. Kraszewskiego"

Wystawa "Rok 2012 rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego"

Biblioteka Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim włączyła się w uroczyste obchody Roku Józefa Ignacego Kraszewskiego realizując projekt edukacyjny „Rok 2012 Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego”.

    P. Zofia Wróblewska przy współpracy z zespołem bibliotekarzy i młodzieżą zorganizowała w bibliotece szkolnej wystawę „Rok 2012 Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego”. Wystawa jest hołdem złożonym wielkiemu polskiemu pisarzowi, historykowi, krytykowi literackiemu, publicyście, dziennikarzowi, działaczowi społecznemu i politycznemu a także malarzowi w 200. rocznicę  urodzin.
    Wystawa składa się z ekspozycji rozmieszczonych na 7 stelażach oraz materiałów wyeksponowanych na stolikach. Materiały na stelażach pogrupowane są w obrębie następujących tematów:
1.    Tytuł wystawy „Rok 2012 Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego”
2.    Galeria portretów…
3.    Tu mieszkał…
4.    Nie tylko pisarz…
5.    PRO MEMORIA
6.    Twórczość wybrana…
7.    Słynne cytaty…

    Niezwykłą perełką wystawy jest wykonany z brązu medalion Józefa Ignacego Kraszewskiego wykonany w 1860 roku, nakład i odlew Fabryki Mintera. Medalion jest własnością biblioteki szkolnej.
    Na wystawie znalazło się ponad 120 książek traktujących o życiu i twórczości wielkiego pisarza polskiego a także znaczna część jego dorobku literackiego. Wyeksponowano  43 publikacje o życiu i twórczości Kraszewskiego, w tym informacyjne:  encyklopedie, słowniki, leksykony a także  opracowania biograficzne i monograficzne, opracowania z zakresu historii literatury polskiej i krytyki literackiej.
Integralną częścią wystawy jest wyeksponowana na stolikach twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego. Tu znajdą Państwo ponad 80 woluminów, ale tytułów z bardzo bogatej twórczości jest ponad 100, bo są tu na przykład wydania zbiorowe powieści ludowych i opowiadania. Z 29 tytułów cyklu „Dzieje Polski” na naszej wystawie znajdą Państwo 26 woluminów. Na wystawie wyeksponowano bardzo dużo powieści historycznych, obyczajowych, społecznych i ludowych ale także pamiętniki i publikacje Kraszewskiego o historii literatury polskiej.
    Na wystawie zgromadzono kilka perełek. Białym krukiem wśród publikacji Kraszewskiego jest „Tomko Prawdzic” wydany we Lwowie w 1873 roku. Inną niezwykle cenną książką wydaną 1899 roku jest „Bartochowski” autorstwa Kajetana Kraszewskiego (brata Józefa). Bezcenną i unikatową pozycją wystawy jest „Tygodnik Ilustrowany” z 1879 roku, a w nim „Kroniki Zagraniczne” Józefa Ignacego Kraszewskiego, „Uroczystość J.I. Kraszewskiego w Dreźnie” w tym: przemówienie Kraszewskiego do narodu „Szanowni Rodacy” a także odezwa w imieniu Polaków „Czcigodny Jubilacie”, artykuły opisujące rozpoczęcie jubileuszu uroczystości 50-lecia pracy literackiej Józefa Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie. Główne uroczystości odbyły się od 3-10 października 1879 roku w Krakowie. Ponadto w „Tygodniku Ilustrowanym” znajdą Państwo medal wybity na cześć J. I. Kraszewskiego w Dreźnie, willę Kraszewskiego w Dreźnie ale także pierwodruk „Tumry i Motruna” będący ilustracją sceny z „Chaty za wsią” a wykonany przez Michała Elwiro Andriollego.
    Wystawa jest prezentowana młodzieży indywidualnie i w grupach zorganizowanych pod opieką nauczycieli na lekcjach: języka polskiego, wiedzy o kulturze i godzinach wychowawczych.  Prezentacji wystawy dokonuje p. Zofia Wróblewska opowiadając o życiu i twórczości Wielkiego Polaka, ale także o dziedzictwie jakie po sobie pozostawił, o jego wkładzie w dorobek kultury polskiej. Dotychczas wystawa została odwiedzona przez klasy: II F, I C, II C z liceum, II C, III B, III A z gimnazjum. Kolejne prezentacje odbędą się w najbliższym czasie.
W związku z realizacją projektu edukacyjnego „Rok 2012 Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego” młodzież Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Mińsku Mazowieckim włączyła się w uroczyste obchody Roku Kraszewskiego spełniając swój obywatelski i patriotyczny obowiązek wobec Wielkiego Polaka.

Opracowała Zofia Wróblewska

Biuletyn informacji publicznej
Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące
im. Polskiej Macierzy Szkolnej


05-300 Mińsk Mazowiecki
ul. Piękna 7a

tel./fax: 25 758 51 02
e-mail: lo1pms@lo1pms.pol.pl
animativ.pl